Yüksek Tansiyon Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hipertansiyon Nedir?

Yıllarca yüksek tansiyonun (hipertansiyon) ne olduğu, konusunda akademik düzeyde şiddetli tartışmalar yapılmıştır. Bazıları yüksek tansiyonun başlı başına bir hastalık olduğu görüşünü savunmuş, yüksek tansiyonlu, kişileri diğer insanlardan ayrı olarak kabul etmişlerse de yüksek tansiyonlu kişileri yine de ayrı bir sınıf olarak almışlardır. Karşıtları ise; yüksek tansiyonun, kan basınç dereceleri göstergesindeki en yüksek düzey olduğu görüşünü benimsemiştir. Bunlara göre bazı insanların tansiyonları yüksek, bazılarınınki düşük, geri kalan çoğunluğunki ise bu alt ve en üst düzeylerin arasında bir yerdedir. Bu görüş, yüksek tansiyonlu kişilerle, sağlıklı insanları ayıran kesin bir çizgiyi benimsememiştir.

Bu tartışmalar akademik olmaktan çok, yüksek tansiyondan korunma ve bunun tedavisi açısından önemli idi.

Son yıllarda ikinci görüş daha çok benimsenmiştir. Gerçekte, insanları «normal» ve «yüksek tansiyonlu» olarak ayıran kesin bir çizgi yoktur ve yüksek kan basıncının tarifi tartışılabilir. Ancak, klinik olarak, yüksek tansiyonun, belirli bir nedeni olmaksızın kan basıncının kabul edilen ortalama çizginin üstündeki haller olduğu yolunda genel bir görüş birliği vardır.

Yüksek kan basıncı, kalp krizi,  kronik kalp hastalıkları ve böbrek gibi rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir. Basınç yüksek olduğu oranda tehlikeleri de fazla olmaktadır.

Tansiyon Neden Yükselir?

Böbrek hastalığından tansiyon yükselir. Tansiyon yükselince de önce kalbi büyütür. Büyüyen zayıflar, sonra akciğerde su toplanır. Yükselmiş tansiyon bu suretle idrarın kana karışmasıyla zehirlenmek suretiyle ölüme sebep olur.

Tansiyon düşürmek için bilinen ilaçlardan evvel tansiyonu yükselten sebebi tayin ettirip bu sebebi tedavi ettirirseniz tansiyon kendiliğinden yok olur.

Yüksek Tansiyon Nedenleri Nelerdir?

Yüksek tansiyonun bazı nedenleri saptanmıştır: örneğin ağız yoluyla alınan doğum kontrol hapları, bazı kadınlarda tansiyonun belirgin bir şekilde, çoğunda ise çok az artmasına neden olmaktadır. Bu olasılık yüksek tansiyonlu genç kadınlarda göz önünde bulundurulmalıdır. Doğum kontrol hapları kesilikle yüksek tansiyonu daha da arttırmaktadır, bu nedenle doğum kontrol hapı kullanan bir kişiye bu hapı bırakmadan hiper tansiyon tedavisi uygulamak anlamsızdır. Bazı hallerde doğum kontrol hapını bırakmak dahi tansiyonun normale dönmesi için yeterli olmaktadır.

Çeşitli böbrek ve adrenal bezlerinin durumları yüksek tansiyona yol açmaktadır. Ancak bunların çeşitli ameliyatlarla giderilme olasılığı vardır. Yine de belirlenebilir bir nedene bağlı yüksek tansiyonun çok nadir görüldüğünü tekrar belirtmekte yarar vardır.

Yüksek Tansiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yüksek kan basıncının (yüksek tansiyonun) birçok nedeni olduğu her gün daha açıklık kazandığına göre, buna tedavi edilebilir tek bir yöntem aramak sonuç vermeyecektir. Bunun doğruluğu kanıtlanmıştır.

Yüksek tansiyonlu kişilerin büyük bir. çoğunluğu genellikle belirli herhangi bir neden olmaksızın şikayetçi olmaktadır. Bu nedenle bu kişilerin tedavisi, damar, basıncının spesifik olmayan tansiyon düşürücü ilaçlarla indirilmesi olmalıdır.

Ancak, küçük bir grup hasta, vardır ki bunlardaki yüksek tansiyonun açıklanabilir bir nedeni bulunmaktadır ve doktorlar öncelikle bu olasılığı göz önünde tutmalıdırlar. Hasta, genç olduğu oranda, nedenini aramaya daha çok dikkat edilmelidir. Bunun iki nedeni vardır: Genellikle genç insanlarda anormallik daha kolay bulunabilir, aksi takdirde başta ömür boyu kesinlikle belirlenmemiş (non-spesifik) ilaç tedavisi görmek zorunda kalacaktır.

Hafif Yüksek Tansiyonun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hafif yüksek tansiyonun tedavisinin çeşitli yararları vardır. Yukarıda belirtildiği gibi, damar basıncındaki en hafif bir artış bile, dünyadaki ölüm nedenlerinin ve vakitsiz maluliyetlerin iki ana nedeninden biri olan kalp spazmı ve kalp krizini de beraberinde getirmektedir. Eğer tansiyonu düşürmek bu olayları alt düzeye indirirse, tıbbi yönden büyük bir başarı kazanılmış olunacaktır.

Tansiyona Ne İyi Gelir?

Sarımsak ve Ihlamur, Tansiyonu Olanlara İlaç Gibi Gelir

Yükselen tansiyon, düşen tansiyon, çıkan tansiyon, inen tansiyon. . . Her dört kişiden ikisini ilgilendiren bir sorundur, tansiyon olayı. Kolesterol ve enfarktüsten sonra, kan dolaşım sistemimizi tehdit eden önemli öge.
Tanıdıklarımızdan «Tansiyonum var», cümlesini sık sık duyarız. Bu iki sözcük, genellikle tansiyonun yükselişini dile getirir. Oysa, tansiyon rahatsızlıkları iki türlüdür. Bunları birbirlerinden ayırmakta, bilinçli bir sağlık bekçiliği açısından yarar var.

Tıp literatüründe «Hipotansiyon» (düşük tansiyon, tansiyon düşmesi) adı verilen birinci tür rahatsızlık, arteryel tansiyonun olağanüstü bir düşüşünü gösterir, ani bir yorgunluk bazen bayılmaya dek varan bir baş dönmesiyle kendisini belli eder. Besin değeri yüksek yiyeceklere rağbet, genellikle bu tür tansiyon düşüşlerini önlemeye yeter. . .

Bilimsel olarak «Hipertansiyon» diye adlandırılan ikinci tür tansiyon rahatsızlığı, doğrusu birincisinden daha tehlikelidir. «Yüksek» anlamına gelen «hiper» sözcüğünden de anlaşılacağı üzere kanın damarlar üzerindeki aşırı basıncını ya da kan basıncının tehlikeli oranda arttığını gösterir. Ses tonu ve atışı hızlanan bir nabız, baş ağrısı, kulak uğultusu, görme bozukluğu, kramp ve eklem yerlerinin karıncalanmasıyla varlığını belli eder. Gerçekten de çok önemli ve hiç ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır.  Çünkü beraberinde, kalp rahatsızlıkları, böbrek yetmezliğini de getirebilir, hatta kanamalara, felç durumlarına yol açar.

Modern dünya koşullarının armağanı olan bu hastalığa, pek, ama pek çok insanın tutulduğu göz önüne alınacak olursa, tehlikeli hal alan tansiyon yükselmelerinde doktorun müdahalesi vazgeçilmez olur.

Sözümüz, tansiyonunun yüksek olduğunu bilen ve tehlike çanları çalmadan bir şeyler yapabilmek isteyen okurlarımıza. Siz de kendi kendinizi tedavi yöntemleri uygulayabilirsiniz. Sayın yüksek tansiyonlular, alınacak bir takım önlemler var elbette. İşte size bir ev ilacı reçetesi:

Sarımsak adlı harika sebzenin, tansiyon düşürmekte birebir olduğunu hepimiz biliriz. Size asıl sözünü etmek istediğimiz de, sarımsakla hazırlanan, gerçek bir tansiyon ilacı, üstelik hazırlaması çok kolay. Küçük bir tencerenin yarısını dolduracak kadar çok sarımsak dövün ve üstüne tencerenin ağzına gelinceye dek 90 derecelik alkol ekleyin. Ertesi sabah ince bir tülbentten süzün ve şişelere doldurun. Her sabah bir kaşık içerseniz, ilk fırsatta iyi geldiğini göreceksiniz.

saglikfor Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir