Yağlı ciltler için bakım önerileri ve yağlı cilt maskesi

Farklı cilt tipleri arasında en fazla bakım ve ilgi isteyen cilt tipi yağlı ciltlerdir. Yağlı cilt, iyi bakım yapılmadığı taktirde ilerleyen zamanlarda cilt hastalıklarına sebep olabilmektedir. Yağlı ciltli kişilerin yaşadığı cilt hastalıklarından bazıları; sivilce, siyah nokta ve gözeneklerin genişlemesi sonucu cildin parlaklığını kaybetmesi ve yaşlanmasıdır. Yağlı cilde sahip olan kişiler kozmetik ürünler alırken de cilt tiplerine uygun ürünleri tercih etmelidir. Gelelim yağlı cilt için yapılabilecek bakımlar ve özel cilt maskesinin nasıl hazırlanacağına.

Yağlı ciltler için bakım önerisi

Ciltteki yağ oranını dengelemek ve gözenekleri açık tutmak için uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan en sık kullanılan ve verimli sonuçlar alınan elma sirkesi + su karışımıdır. Pamuk veya temiz bir bez ile elma sirkesi ve suyu karıştırarak elde ettiğiniz karışım ile yüzünüzü yıkayın. Elma sirkeli karışımı yüzünüze uyguladıktan 10 dakika sonra yüzünüzü temiz su ile tekrar yıkayın. Bu yöntemi haftada iki kez uygulayabilirsiniz. Bu uygulama cildinizin yağ oranını kontrol altına almaya yardımcı olur, canlılık ve sıkılık kazandırır. Uygulamayı gece yatmadan önce yaparsanız daha net sonuçlar alabilirsiniz.

Yağlı ciltler için maske

1) Limon ve yumurtalı maske
Bir adet yumurta akı ve bir tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyunu bir kapta iyice karıştırın. Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü iyice temizleyin. Maskeyi masaj yaparak sürün ve 15 dakika bekleyin. 15 dakika sonra ılık suyla yıkayarak maskeyi temizleyin. Yağlı ciltler için limonlu maskeyi haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Yaptığınız işlemden sonra bir süre güneşe çıkmamalısınız, bu yüzden gece yatmadan önce uygulamanız daha sağlıklı olacaktır.
2) Avokado maskesi

  • 1/4 (çeyrek) avokado
  • Yarım yemek kaşığı bal
  • Yarım yemek kaşığı limon suyu
  • Yumurta akının yarısı

Yukarıdaki malzemeleri bir kaba alarak iyice karıştırın, sürülecek kıvama geldiğinden emin olun, eğer karışım çok sulu olursa biraz daha avokado ekleyebilirsiniz. Maskeyi uygulamadan önce su ile yüzünüzü iyice temizleyin. Maskeyi sürün ve 15 dakika bekleyin. 15 dakika geçtikten sonra ılık su ile yüzünüzü iyice durulayarak maskeyi çıkartın. Ayda bir kez uygulayabileceğiniz avokado maskesi cildinizi yumuşatacak ve koruyacaktır.

Sağlıklı günler,
Saglikfor.com

admin Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir