Tükenmişlik sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Modern toplum ile birlikte gelen rahatsızlıklardan biri olan tükenmişlik sendromu içinde yaşadığımız yüzyılda kendini daha çok göstermeye başladı. Kalabalıklar içinde yalnızlaşan insanlar bir süre sonra içine kapanarak tükenmişlik sendromu belirtilerini gösterebiliyor. Peki nedir bu tükenmişlik sendromu? Bu yazımızda tükenmişlik sendromu belirtileri ve nasıl aşılabileceği hakkında bilgilere yer verdik.

Tükenmişlik sendromu belirtileri

Uzun süredir planladığınız ve heyecanla beklediğiniz yapmak istediğiniz bir tatili, projeyi veya etkinliği yaptıktan sonra bile yorgun ve mutsuz hissediyorsanız, sabahları kalktıktan sonra işe keyifsiz ve zorla gidiyorsanız, duygusal ve fiziksel olarak kendinizi kötü hissediyorsanız, olaylara karşı aşırı tepki veriyor ve çabuk öfkeleniyorsanız tükenmişlik sendromuna yakalanmış olabilirsiniz.

Tükenmişlik sendromu baş ağrısı, uyku bozuklukları, geçmeyen yorgunluk, yeme bozuklukları, egzama, kaşıntı, konsantrasyon bozukluğu ve ilerleyen düzeyde depresyona gibi rahatsızlara kadar uzanabiliyor. Tükenmişlik sendromu belirtileri ortaya çıktığında yapabileceğiniz bazı işlemler ile sendrom ilerlemeden engelleyebilir kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Bu öneriler de size iyi gelmiyor ise mutlaka uzman bir doktora görünmeniz sizin için en mantıklı seçim olacaktır.

Tükenmişlik sendromu nasıl çözülür?

Hayatınızı bir yere odaklamayın
Sadece iş veya ev hayatına kendinizi odaklamayın. Aradaki dengeyi iyi sağlayın ve iş stresinizi işte bırakın. Evde veya işteki durumunuza göre kendinizi rahatlatacak, ruhunuzu ve zihninizi dinlendirecek şeylere yönelin.

Sosyalliğe zaman ayırın
Sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla size iyi gelen kişiler ile vakit geçirin. İş veya özel hayatınızdaki stresi dağıtmanın en iyi yollarından biri budur. Sosyallik sizin farklı bakış açıları kazanmanızı ve davranışlarınızı kontrol etmenizi sağlayan en önemli yardımcınız olacaktır.

Düzenli beslenin
Yetersiz ve düzensiz beslenme, aşırı şeker, tuz, yağ ve kafein sağlıksız bir vücuda ve zihine etki eder. Her besinin doğru dozda ve düzende alınması gereklidir. Beslenme alışkanlıkarı doğrudan ruhsal durumunuza etki edebilir. Güzel ve doğal bir kahvaltı ile güne başlamak kan şekerinizi stabil hale getirir ve enerjiniz ile birlikte gününüzü daha iyi yönetebilirsiniz. Öğle yemeğinde ise atıştırmalık diye tabir edilen hızlıca yiyip kaltığınız türde bir beslenme yerine en az yarım saat oturarak yavaş bir şekilde sağlıklı besinler tüketmeniz hem ruhunuzu hem de bedeninizi dinlendirecektir.

Düzenli egzersiz
Yeme içme alışkanlıklarınızı düzenledikten sonra bir de egzersiz programı yapın. Stres üzerinde doğrudan faydalı etkilere sahip olan vücut egzersizleri size çok iyi gelecektir. Düzenli egzersiz vücuttaki enforfin hormonunun dengesini sağlayacak ve mutlu olmanız için gerekli olan kimyasallar vücudunuzda bulunmuş olacaktır. Bedeniniz güçlendikçe zihniniz de güçlenecektir.

Hobileriniz olsun
Küçük veya büyük farketmez, yaparken keyif aldığınız şeyler mutlaka vardır. Hobiler kendinizle kaliteli zaman geçirmenizi sağlar ve size iyi gelir. Toplumsal yaşamın getirdiği günlük stresi atmanın en etkili yollarından biri hobilerinizle ilgilenmektir.

Uzmanlardan çekinmeyin
Tüm tavsiyelere uyduğunuz halde hala bir ilerleme kaydedememiş ve mutsuz hissediyorsanız psikolog desteği almaktan çekinmemelisiniz. Grip olduğunuzda nasıl ki doktora gidip profesyonel destek alarak iyileşebiliyorsanız, ruhsal problemlerinizde de profesyonel destek ile iyileşebilmeniz mümkün.

Sağlıklı günler,
Saglikfor.com

admin Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir