Öksürük ve boğaz ağrısına neler iyi gelir? Doğal tedavi yöntemleri

Kış mevsiminde özellikle artan boğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri mevsim farketmeksizin her dönemde karşımıza çıkabiliyor. Özellikle yaz mevsiminde tüketilen soğuk içecek ve yiyecekler de boğaz ağrısı veya öksürüğü tetikleyebiliyor. Bunlar dışında grip ve enfeksiyon kaynaklı üst solunum yolu rahatsızlıkları sonucu boğaz ağrısı ve öksürük ile karşılaşabiliyoruz.

Boğaz ağrısı sonucu yemek yerken hatta su içerken bile zorluklar çekilmekte ve hastayı bu durum rahatsız etmektedir. Boğaz ağrınız artarak devam ediyor ve iyileşme göstermiyorsa uzman bir doktora görünmeniz de fayda vardır. Çoğu kişi boğaz ağrısı başladığında doktora gitmez ve evde sıcak su veya bitkisel ağırlıklı karışımlar ile ağrıyı hafifletme yoluna gider. Yapılan uygulamalar ile ağrı veya öksürük kesilmiyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Gelelim boğaz ağrısı ve öksürük için evde uygulayabileceğiniz doğal çözümlere.

Boğaz ağrısı nasıl geçer? Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Boğaz ağrısı için papatya çayı, tuzlu su ve elma sirkesi tüketebilirsiniz.
Bal vücut direncini arttırdığı gibi boğazı da yumuşatan ve ağrının hafiflemesini sağlayan önemli besinlerden biridir.
Karbonat, nane, çemenotu kullanabilirsiniz.
Hatmi kökü, meyan kökü, kırmızı karaağaç tüketebilirsiniz.
Sarımsak ve arnavut biberi de boğaz ağrınıza iyi gelecektir. Sarımsağın doğal antibiyotik özelliği üst solunum yollarınızdaki enfeksiyonun iyileşmesi için yardımcı olacaktır.

Öksürük nasıl geçer? Öksürüğe neler iyi gelir?

Limon
C vitamini desteği ve iltihap kurutucu özelliği ile C vitamini boğazınızda solunum yolu enfeksiyonunuz iyileşmesi için önemli bir etkiye sahiptir. Limonlu su birçok enfeksiyon ve rahatsızlığa iyi geldiği gibi öksürük için de oldukça faydalıdır.

Zencefil çayı
Zencefili kaynatıp çay şeklinde tüketebilirsiniz. 4 adet zencefili ince ince dilimleyerek kaynatarak zencefil çayı hazırlayabilirsiniz.

Kekik çayı
Solunum yolları üzerinde faydalı etkilere sahip kekik ile astım bronşit, grip gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarını hafifletebilirsiniz. Bir tutam kekiği bir cezve vasıtasıyla bir bardak su ile beraber kaynatıp süzerek çay halinde içebilirsiniz.

Sarımsak
Sarımsak en güçlü doğal antioksidanlardan biri. Sarımsağı direk tüketebileceğiniz gibi su da kaynatıp çay haliyle de tüketebilirsiniz. Boğazınızı rahatlatacak ve öksürüğünüze iyi gelecektir.

Saglikfor.com
Yasal Uyarı

admin Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir