Kireçlenme nasıl tedavi edilir? Kireçlenme nasıl önlenir?

Kireçlenme rahatsızlık veren, kişinin yaşam kalitesini düşürebilen ağrılı ve zorlayıcı bir hastalıktır. Özellikle ilerleyen yaş ile birlikte ortaya çıkan kireçlenme hastalığı çevremizde çok sık rastladığımız rahatsızlıklardan biridir. Kireçlenme ile birlikte kişinin hareketleri kısıtlanabilir ve ağrılar yaşanabilir. Kireçlenme hastalığı çeşitli yollarla tedavi edilebilir, tedavi sürecinde uygulanacak adımlar kişinin hastalığının düzeyine göre ayarlanır. Bu yazımızda kireçlemenin kimlerde görülebileceği, nasıl önlenebileceği ve çeşitli tedavi yöntemlerini anlatacağız.

Kireçlenme neden olur? Kimlerde görülür?

Eklem ve kas yapısındaki bozulmalar sonucu kireçlenme hastalığı baş gösteriyor. Yaş ilerledikçe eklem ve kas içerisindeki doku kaybı sonucu kireçlenme meydana geliyor. İnsan bir eklemini yıl içerisinde ortalama iki milyon kez kullanıyor. Bu yoğun kullanım esnasında eklem içerisindeki sıvının durumu önem arz ediyor. Sıvının eklem ve kas dokusunu desteklemesi gerekiyor. Sıvıda, eklem veya kasta oluşacak herhangi bir problem sonucu kireçlenme hastalığı meydana geliyor. Bozulan yapı beraberinde hareketlerde kısıtlılık ve ağrılar meydana geliyor.

Hareketsiz yaşam veya hareketli ama yanlış egzersizlerle sürdürülen yaşam da kireçlemeye sebep olabiliyor. Yaşlılara oranla düşük olsa da kireçlenme sorunu gençlerde de ortaya çıkabiliyor.

En sık kullanılan eklemlerde kireçlenme sorununun ortaya çıkma oranı doğal olarak daha fazla. Uzmanlardan alınan istatistiksel bilgilere göre en sık kireçlenme yaşanan bölgeler el, diz ve kalça.

Kireçlenme nasıl tedavi edilir?

Birden çok tedavi yöntemi uygulanabilir. Eklem içi enjeksiyon, hafif ve doğru egzersizler, kilo verme ve ilerleyen durumlarda cerrahi müdahale kireçlenme tedavisinde uygulanan metodlardandır. Doktorunuzun uygulayacağı tedavi ve tavsiyelerine uyarak, düzenli beslenmek, hafif sporlar yapmak ve yüzmek kireçlenmeye rahatsızlığını hafifletmektedir.

Kireçlenme nasıl önlenir?

Uzmanlar kireçlenme hastalığını ortaya çıkmadan riski düşürmek ve kontrol altında tutmak için bazı tavsiyeler veriyorlar. Biz de bu tavsiyeleri maddeler halinde bir araya topladık.

  • Kızartma tarzı beslenmeden uzak durun.
  • Yürüyüş yapın.
  • Doktorunuza danışarak kolajen ve peptit desteği alın.
  • Rahat ayakkabılar giyin.
  • Yatak ve koltuklarınızın ergonomik olmasını tercih edin.
  • Fazla ve dik merdiven çıkmayın, eklemleriniz yorulur ve yapısında bozukluklar meydana gelebilir.
  • Fazla sakız çiğnemeyin, sakız çiğnemek çene ekleminde bozulmalara sebep olabilir.

Sağlıklı günler,
Saglikfor.com

admin Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir