Kilo artışının sebepleri nelerdir? Kilo artışının nedenleri

Beslenme ve yaşam alışkanlıklarınızı değiştirmediğiniz halde kilo almaya başladıysanız, ani kilo artışları yaşıyorsanız bu durum sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Uzman bir doktora başvurarak yapılacak tahliller sonucundan kilo alma sebebiniz netleşebilir. Bu yazımızda genel olarak kilo alımına sebep olan faktörleri inceleyeceğiz.

Kilo artışının sebepleri

Stres
Stresli bir dönemdeyseniz kortizol artışı dolayısıyla iştahınız artabilir. Farkında olmadan daha çok gıda tüketebilir ve ihtiyacınız olandan daha fazla kalori alarak kilolanabilirsiniz.

Doğum kontrol hapları
Doğum kontrol hapları ani kilo alımında etkilidir fakat bu etki uzun süre devam etmez. Eğer doğum kontrol hapları almaya başladıktan bir süre sonra kilo alımınız durmadıysa doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Steroidler
Streoid anti-inflamatuar özellikle ilaçlar vücutta sıvı tutulmasına yol açar ve iştahınızı da arttırır. Bu tür ilaçlar kullanırken doktorunuzla iletişim halinde olmalı ve dikkatli olmalısınız.

Antidepresanlar
Kilo artışlarının en yaygın sorumlularından biri de antidepresanlardır. Birçok antideprasanın yan etkisi kilodur. Depresyonun kendisi kilo almaya sebep olurken, ilaçlar da bunu tetikleyebilir. Tedavi sürecinde kilo artışınız sizi rahatsız ediyorsa tekrar doktorunuza başvurarak tedavi planında değişiklikler yapabilirsiniz.

Kalitesiz ve düzensiz uyku
Geç saatlere kadar uyumuyorsanız gece acıkmaları ortaya çıkar ve hormonların düzeni de değişir. Gece yenen yiyecekler kilo alımında daha çok etkilidir. Yeterli ve zamanlı uyumanız gerekmektedir.

Hipotirodi
Tiroid rahatsızlıkları metabolizmayı etkileyerek kilo almanıza sebep olabilir. Uzun süre geçmeyen yorgunluğunuz ve beslenmenize dikkat ettiğiniz halde kilo artışı yaşıyorsanız doktorunuza başvurarak tiroid tahlillerinizi yaptırmalısınız.

Polikistik over sendromu
Çocuk doğurma çağındaki kadınlarda sık görülen, hormon kaynaklı bir sorundur. Yumurtalıklarda oluşan küçük kistler büyür ve regl döngüsünü etkiler. Hormon dengesizleri oluşur ve karın bölgesinde yağlanma meydana gelir.

Menopoz
Menopozun doğrudan kilo ile ilgisi bulunmamaktadır, sadece bir faktör olarak görülebilir. Menopoz ile metabolizma yavaşlar ve günlük almanız gereken kalori miktarı azalır. Buna dikkat ederek beslenebilirsiniz. Ayrıca her yaşın doğal kilosu ayrıdır, gençliğinizdeki kilo ile yaşlılığınızı sağlıklı olarak sürdüremeyebilirsiniz. Yaşlılık dönemlerinizde kilo vermek için yaptığınız diyetler ve çalışmalar bağışıklığınızı zayıflatabilir. Kilo probleminiz var ise mutlaka bir uzmandan destek alarak süreci yönetmelisiniz.

Sigarayı bırakmak
İstatistikler sigarayı bırakan kişilerin ortalama 10 kilo aldığını göstermektedir. Sigarayı bırakmak aslında doğrudan kilo almakla bağlantılı değildir. Sigarayı bırakınca ortaya çıkan nikotin yoksunluğunu beyin gıdalar ile kapatmaya çalışır. Doğal olarak sigara yerine gıdalara yönelen kişiler kilo alır. Bu süreci de en sağlıklı şekilde yönetmek için doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Sağlıklı günler,
Saglikfor.com

admin Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir