Damar Tıkanıklığına, Damar Sertliğine ve Kolesterole Ne İyi Gelir?

DAMAR TIKANIKLIĞINI, DAMAR SERTLİĞİNİ, KOLESTROLÜ VE ŞEKER HASTALIĞINI (DİYABET) YOK EDEN YAĞLAR

Yağlar konsantre enerji kaynağı olup az miktarı ile fazla enerji sağlarlar, fakat günlük ihtiyaçtan fazla yenilecek yağ (bilhassa hayvani yağlar) sağlıklı kimselerin hastalanmasına esasen hasta olanlarında daha fena hastalanmasına sebep olur.

Her nevi yağ kanda asit yapar ve insanda susuzluk yaratır. Bu sebeple şeker hastaları sağlam kimselere nazaran daha az yağ yemelidirler. Böylece bünyelerinde aseton teşekkülünü önlerler. Şeker hastalığı genellikle fazla yağ yiyenlerde (yağ ve yağlı et vesaire) görülür.

Yağ, karaciğeri yorar, şekerliler fazla yağ yediklerinde esasen yorgun olan karaciğerleri daha fazla yorulur ve siroza çevirebilir. Bu hal şeker hastalığı (diyabet) olanlarda çok görülür.

Şekerliler günlük, yağ, ihtiyacını, biyolojik değeri yüksek bitkisel yağlarla karşılamalıdırlar.

Biyolojik Değeri Yüksek Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Biyolojik değeri yüksek bitkisel yağlar: mısır yağı, ayçiçeği yağı, pamuk yağı, haşhaş yağı vesaire bitkisel yağlardır.

Şekerliler, günlük yağ ihtiyaçlarının 1 kahve kaşığı kadarını zeytinyağı olarak olmalı, bu miktar zeytinyağı, bir kahve kaşığı taze sıkılmış limon şuhu ile karıştırılmalı ve sabah kahvaltısında yenmelidir. Zeytin yağı karaciğeri tedavi eder, kuvvetlendirir. Şekerliler için bunun önemi, büyüktür. Kullanılacak zeytinyağı saf ve ilk sıkım olmalıdır.

Dikkat: Şeker hastaları asla balık yağı içmemeli ve yağlı balık da yememelidirler; zira balık yağının, biyolojik değeri çok düşük olup karaciğeri çok yorar ve şeker hastasının çabucak siroz olmasına ve ölümüne yol açabilir.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Olanlara Hangi Yağlar Zararlıdır?

Diyabetliler sadeyağı, kuyruk yağı, içyağı gibi ağır hayvansal yağlar yememelidir. Bunların biyolojik değeri düşük olup karaciğeri çok yorarlar.

Şekerlilerin günlük yağ ihtiyacı 60 gr. civarında olup, bunun önemli kısmı bitkisel ve biyolojik değeri yüksek bir yağ olmalıdır. (Mesela: 30 gr. mısır özü yağı veya ayçiçek yağı + 10 gr. iyi zeytinyağı + 20 gr. taze terayağ olabilir. )

Her nevi yağ vücutta insülin sarfını artırır, şekerlinin insülini zaten az olduğu için, ihtiyaçtan fazla yağ veya yağlı yiyecekler (et, yazlı süt v. s. ) yenmemelidir.

Biyolojik değeri yüksek mısır, ayçiçeği, haşhaş ve diğer yağlar kolesterolü düşürür; diyabet hastalığı olanlarda çok görülen kolesterol fazlalığı (yüksek kolesterol), kan katılaşması ve damar tıkanıklığını, damar sertliğini, bu yağlar giderirler. Bu sebeple şeker hastalığı olanlar normal miktarda ve biyolojik değeri yüksek yağları mutlaka yemeli; böylece enerji de almış olurlar.

Yağlar Nasıl Tüketilmelidir?

Kullanılacak yağ asla kızartılmamalı; yemekler pişip ocaktan indikten sonra yağ çiğ olarak içerisine katılmalıdır.

Kolesterolü Düşürmek İçin Ne İyi Gelir?

1— Her sabah bir kahve fincanı halis ayçiçeği yağı içilecek, bir saat sonra kahvaltı yapılacak.

2— Küçük bir şişe konyak, yarım kilo halis bal, 6 adet limon rendelenip hepsi karıştırılacak, sabahları bir kaşık yenecek.

(Alkolü onaylamıyoruz, fakat sağlığa yararlı olduğu nadir durumlarda, sağlık amaçlı kullanılabilir.)

Bu iki reçeteyi tatbik edenler bir ay sonra yaptıracakları tahlil sonunda kolesterol değerlerinin çok normal olduğunu hayretle göreceklerdir.

saglikfor Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir