Alzheimer’dan korunmak için neler yapılabilir?

Alzheimer; beyin dokusunun bozulmasıyla ortaya çıkan ve nedeni tam olarak bilinmeyen, 60+ yaş grubunda görülen bir hastalıktır. Bozulan beyin dokusu hastanın zihinsel ve sosyal yeteneklerini kısıtlar. Rahatsızlık doğrudan yaşla beraber olmamakla birlikte beyin içerisindeki anormal değişimle bağlantılıdır.

Alzheimer neden ortaya çıkar?

Yaş
Yaşla doğrudan bağlantılı olmadığı bilinse de 60 ve üzeri yaş gurubu risk grubudur. Yaş ilerledikçe alzheimer riski de artmaktadır. 80 yaşındaki birinin 60 yaşındaki bir kişiye göre alzheimer hastalığına yakalanma ihtimali %50 daha fazladır.

Genetik sebepler
Aile geçmişinde alzheimer hastalığı varsa kişi risk grubu içerisindedir. Aile içerisinde alzheimer rahatsızlığı olması durumunda kişinin genetik olarak hastalığa yatkınlığı artar.

Alzheimer’dan korunma yöntemleri

  1. Genel olarak zihnin canlı tutulması ve beyin fonksiyonlarının kullanılması üzerine kurulu yöntemlerden bahsetmek mümkün. Aşağıda alzheimer’dan korunmak için uygulanabilecek yöntemleri sıraladık.
  2. Boş zamanlarınızda bulmaca çözmek, satranç oynamak, hikaye ve şiirler yazmak zihninizi canlı tutar.
  3. 60 yaşına gelmeden önce anadiliniz dışında farklı bir dil öğrenmek alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltıyor.
  4. Sağlıklı beslenme de alzheimer üzerinde olumlu etkilere sahip. Hayvansal yağlar içeren yiyecek ve içecekleri hayatınızdan çıkarmalısınız.
  5. Diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol, obezite, sigara ve alkol alzheimer riskini yükseltmektedir. Kolesterolünüz 200’ün altında, iyi kolesterolünüz de 50 değerinin üzerinde olmalıdır. Belirli aralıklarla doktoruna başvurup gerekli tahlilleri yaptırabilirsiniz.
  6. Egzersizler vücutta endorfin hormonu salgılanmasını sağlar. Endorfin hormonunun düzenli olarak salgılanması mutluluk seviyenizi arttırır. Mutlu bir yaşam sizi birçok hastalıktan korur ve alzheimer riskinizi azaltır.
  7. Organik gıdalar ile beslenmelisiniz. Katkı maddesi bulunan tüketim ürünleri, yapay tatlandırıcılar, işlem görmüş besinler yerine doğal (organik) besinler almalısınız.
  8. Sebze ve meyve tüketimi, kuruyemişler ve zeytinyağını hayatınızdan eksik etmeyiz. Sağlıklı beslenme ile alzheimer riskini azaltabilirsiniz.
  9. Sağlıklı güneşlenmek alzheimer hastalığı riskini azaltır. Yaz aylarında zararlı güneş ışınlarından korunarak sağlıklı bir şekilde alacağınız güneş ışınları zihninize iyi gelecektir.
  10. Uyku düzeni de zihin için oldukça önemlidir. Günlük ortalama 7 saatlik uykuyu ihmal etmeyin ve düzenli olarak bunu hayatınızın bir parçası haline getirin.
  11. Stres, kaygı ve üzüntüyü kontrol altına almalısınız. Dostlarınızla vakit geçirin, sosyalleşin ve hobiler edinin.

Sağlıklı günler,
Saglikfor.com

admin Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir